Wrocław 2011

O Krakowie

2015-11-26 | Janina K.

frazy kluczowe: wycieczki, wakacje, urlop

Do najbardziej znanych zabytków Krakowa zaliczyć można zapewne Kościół Mariacki z przepięknym ołtarzem skrzynkowym autorstwa rzeźbiarza Wita Stwosza. Średniowieczny kościół gotycki posiada cenne ornamenty a także nadzwyczaj rzadkie sklepienia beczkowe. Ołtarz wykonany w drewnie lipowym prezentowany i otwierany jest podczas najważniejszych świąt. Co godzinę, z wieży Kościoła Mariackiego odtwarzany jest hejnał, którego dźwięki drastycznie kończą się na pamiątkę przeszycia średniowiecznego grajka mongolską strzałą, który ostrzegał przed grożącym im złem społeczność miasta grając z wieży.

Kraków jest miastem turystycznym, podobnie zresztą jak i okalający go rejon małopolski. Każdego roku do Krakowa przyjeżdża wiele setek tysięcy turystów z z rozmaitych krain Europy i świata. Kraków to typowo miasto polskie, cudem oszczędzone przez II wojnę światową, gdzie można obejrzeć mnóstwo skarbów historii minionych wieków.

Będąc w Krakowie nie można nie odwiedzić Zamku Królewskiego na Wawelu. Ta dawna siedziba Wielkiego Księstwa Litewskiego a także Królestwa Polskiego przypomina o dawnej hegemonii Rzeczpospolitej Obojga Narodów z XVI wieku. Teraz Wawel jest rozległym obiektem muzealnym, w którym można oglądać znane arrasy wawelskie, czyli arcydzieła sztuki tkackiej. Nie omieszkaj zajrzeć do Kaplicy Zygmuntowskiej a także wsłuchać się w bicie starego Dzwonu Zygmunta.

Planując kilkudniowy pobyt w Krakowie można skorzystać z interesującej propozycji private tours Krakow i w sposób wygodny zwiedzić najciekawsze miejsca w Krakowie takie jak stosunkowo nieźle zachowana dzielnica żydowska o nazwie Kazimierz. Ten kwartał, zamieszkały od wieków przez wyznawców judaizmu, nie utracił nic ze swojego niepowtarzalnego klimatu sprzed lat. Można powłóczyć się wąskimi uliczkami, skosztować w jednej z żydowskich jadłodajni koszernego jedzenia lub też odwiedzić stare synagogi.

Żona w najbliższy weekend wybiera się do Krakowa. Myśli, jakim środkiem komunikacji dotrzeć do Krakowa. Do rozważenia są tak naprawdę trzy opcje: podróż autem, podróż koleją albo przelot samolotem. Ponieważ na zwiedzanie Krakowa ma tylko pięć dni, a to nie jest zbyt dużo, dlatego też by na długą podróż nie marnować czasu, poleci pewnikiem samolotem. Bilet lotniczy to wydatek w obie strony w granicach kilkuset złotych, więc| chyba nie ma co się zastanawiać. Port Lotniczy w Balicach jest stosunkowo nieźle połączone z centrum miasta. Co dwadzieścia minut do centrum miasta kursują autobusy specjalne. Warto skorzystać jednak z oferty Airport taxi Krakow wybierając taksówkę prywatną czy też w odniesieniu do liczniejszych grup rekomendowane jest zamówienie Krakow Airport transfers, dzięki czemu w wygodnym busie cała ekipa przybędzie bezpiecznie do swojego hostelu.