Wrocław 2011

Jak dobrać buty ochronne?

2015-01-27 | Aneta R.

frazy kluczowe: biznes, produkcja, odzież ochronna, obuwie ochronne

Nie jest łatwo dobrać odpowiednie buty ochronne, jest to o wiele trudniejsze niż w przypadku zwykłych butów. W tym przypadku bowiem, od jakości wybranego obuwia zależy czy unikniemy niebezpiecznego urazu, albo w jakim stopniu ograniczymy jego konsekwencje.

Z pewnością dużą rolę odgrywa tutaj rodzaj wykonywanej przez nas pracy. Innymi cechami będzie musiał się wyróżniać but przeznaczony dla mechanika, a innymi dla pracownika budowlanego. Mimo to, każde obuwie ochronne, ma kilka cech wspólnych, na które musimy przede wszystkim zwrócić uwagę.

Zanim przymierzymy parę butów, należy sprawdzić czy produkt posiada odpowiednią jakość. Aby to zrobić, musimy zobaczyć, czy został on oznaczony odpowiednimi symbolami. Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę, czy obuwie posiada symbol CE, oznaczający że przeszły one odpowiednie testy i zostały dopuszczone do obrotu na terenie Unii Europejskiej. Oprócz tego, warto sprawdzić czy buty posiadają atest ISO 20345. Jeżeli tak jest, można przejść do sprawdzania konkretnych własności danej pary butów.

Podstawową rzeczą, o której często się zapomina jest komfort, a to on jest szczególnie ważny, ponieważ stopa pracownika nie może się męczyć, niezależnie od warunków w jakich buty są eksploatowane. Aby but był wygodny, powinien mieć odpowiednie skonstruowaną podeszwę, oraz być wykonany z dobrej jakości materiałów.

Po drugie, należy zwrócić uwagę na izolację termiczną obuwia, szczególnie gdy buty są kupowane z myślą o pracy w temperaturach poniżej zera. W tym przypadku, buty powinny być ciepłe i wytrzymałe. Z kolei dla osoby pracującej w wysokich temperaturach, but powinien być wykonany z materiału niechłonącego ciepła.

Po trzecie, dobre buty ochronne powinny zabezpieczać przed możliwością poślizgu, zwłaszcza, gdy w miejscu pracy będą się znajdować substancje takie jak oleje, ropa, smary itp. Taką rolę może spełnić gumowa podeszwa buta.

Kierując się tymi kilkoma prostymi zasadami, można łatwo zawęzić spory asortyment oferowany przez rynek odzieży BHP i znaleźć obuwie idealne do pracy w każdych warunkach.